Bitkisel Tedavi ( Fitoterapi )

Fitoterapi

Bitkisel Tedavi Fitoterapi

Fitoterapi ; bitkilerle tedavi anlamına gelmektedir. Geçmişteki fitoterapi uygulamaları ile günümüz arasında en büyük fark artık bitkilerin bütünüyle değil, faydalı parçalarının tedavi amacıyla kullanılmasıdır.

Son yıllarda fitoterapi ve doğal tedavilere bir yönelim ve tercih söz konusudur. Yazılı ve görsel basında bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde tıbbi bitkilerin veya bitkisel ilaçların etkileri veya yan etkileri tartışılmaktadır. Tedavi, bilimi kullanarak yapılan bir sanattır. Bilimsel literatürler ışığında birçok makaleyi değerlendirip ve kullanılan diğer seçeneklerle karşılaştırarak halkımızı bu bilgiler ışığında bilgilendirmek zorundayız.

Bitkilerle tedavide, bilinen ve uygulanan sağlıklı beslenme kurallarını göz ardı etmeden kişinin kişisel özellikleri, yaşam tarzı, hedef kilosu, biyokimyasal bulguları dikkate alınarak Beslenme ve Diyet Uzmanı tarafından kişiye uygun bir beslenme programı hazırlanır. Eğer kişinin bir hastalığı varsa doktor kontrolünde fitoterapi uzmanının bilgisi dahilinde diyete hastalığına da uygun olacak şekilde bitkiler veya bitkisel preperatlar eklenir. Bitkilerle sağlanan diğer tedavilerden ayrılmasını sağlayan belirleyici özellikleri olarak; bizim için ilk ve önemli olan ilke bilimsel bir temele dayanması ilkesidir. Ayrıca tedavi kişiye özel olmalıdır.

Anahtar Kelimeler: #Diyetisyen #Fonsiyonel Beslenme #Fitoterapi